Co zabrać na basen? Poradnik dla początkujących

deska-arena

Ten artykuł kierujemy przede wszystkim do tych osób, które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze pływackie kroki. Przedstawimy w nim pokrótce jaki sprzęt będzie potrzebny na pierwszym treningu, oraz jakie modele polecamy i dlaczego.

Pływanie to sport względnie tani, wydaje się, że potrzebujemy jedynie kąpielówek i czepka, opcjonalnie okularków. Schody zaczynają się jednak zwykle wtedy, kiedy wchodzimy na stronę internetową ze sprzętem sportowym. Liczba poszczególnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Czym się kierować podczas przebijania się przez ten gąszcz ofert? Palestra Pływania ma krótki poradnik specjalnie dla tych z Was, którzy dopiero raczkują w temacie.

  • kąpielówki treningowe – warto zwrócić uwagę na to, aby były one przeznaczone typowo do pływania w basenie. Muszą przylegać do ciała niezależnie od długości, która jest już kwestią preferencji. Mogą być krótkie, długości bokserek lub z nogawką do kolana. Ważne, żeby użyty materiał zapewniał z jednej strony elastyczność, a z drugiej był odporny na długotrwałe użytkowanie w chlorowanej wodzie. Większość wiodących producentów ma w swojej ofercie kąpielówki posiadające te cechy, wykonane ze sprawdzonych materiałów. Polecamy marki takie jak Speedo, Arena, TYR, Funky Trunks.
  • kostium – do treningów zalecamy kostium jednoczęściowy, ze względu na komfort użytkowania. Tutaj szczególnie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru- kostium nie może powodować otarć, ani krępować ruchów. Ponadto warto oczywiście, tak jak w przypadku kąpielówek, zwrócić uwagę na materiał z którego kostium jest wykonany, aby służył nam jak najdłużej. Polecane firmy to znowu przede wszystkim Speedo, Arena, TYR, Funkita.
  • czepek – tutaj sprawa jest prosta, kierujemy się przede wszystkim gustem. Warto jedynie pamiętać żeby był wykonany z silikonu ponieważ zapewnia największy komfort użytkowania.
  • okularki – wielu osobom rozpoczynającym naukę pływania wydaje się, że na samym początku są zbędne i warto je kupić dopiero gdy opanuje się podstawy. Jest to jednak błędne założenie, ponieważ szybko okazuje się, że nie ma nic bardziej irytującego niż woda bez przerwy podrażniająca oczy. Dlaczego też zawsze doradzamy, aby okularki mieć ze sobą już na pierwszy trening- znacząco poprawia to komfort obcowania z wodą i ułatwia naukę. Podczas kupowania okularków warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Modele przeznaczone do triathlonu nie będą sprawdzały się na treningach w basenie, i na odwrót. Okularki basenowe cechuje przede wszystkim mniejsza soczewka, oraz bardziej opływowe kształty- co będzie ważne podczas nauki skoków. Trzeba też zwrócić uwagę jak okulary dopasowują się do naszych oczodołów, powinny dobrze przylegać i nie odstawać w żadnym miejscu. Dobrze, jeśli mają możliwość regulacji noska. Jeśli chodzi o nasze preferencje, to po latach spędzonych w basenie możemy powiedzieć że naszym ukochanym modelem pozostanie model Speedsocket firmy Speedo. Obecnie w sklepach jest dostępna druga wersja tych okularków (Speedsocket II), która jest równie dobra. Nie należą one do najtańszych, jednakże odpłacą się niezrównanym komfortem użytkowania (po dopasowaniu się do użytkownika, dlatego na początku mogą wydawać się twarde) i bardzo dużą wytrzymałością, a także uniwersalnością- szczególnie modele z polaryzacją.
  • * pływaczek – pull- buoy, ósemka, bojka. Nazw tych używa się wymiennie, natomiast co do sensu zakupu pływaczka na samym początku nauki- naszym zdaniem jest to niewielki wydatek, a bojek używamy dość często, zarówno na początku jak i na kolejnych szczeblach zaawansowania. Dlatego może warto już na samym początku zaopatrzyć się w swoją, która będzie służyła potem przez wiele lat.

Jest to właściwie wszystko, czego potrzebujemy na naszym pierwszym treningu. Jak widać, niezbędnego sprzętu nie jest wiele. Wiemy natomiast z doświadczenia naszego oraz naszych zawodników, że odrobinę większa gotówka poświęcona na zakup swojego pierwszego zestawu zagwarantuje to, że będzie on dobrze sprawdzał się przez kilka sezonów i umili nasz pierwszy kontakt z wodą. Nie polecamy zatem modeli z najniższej półki cenowej. Oczywiście da się w nich pływać, natomiast związując się z wodą na dłużej szybko wymienicie go na ten właściwy. W razie wątpliwości, nasi trenerzy z chęcią pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Gdzie szukać sprzętu pływackiego? W Warszawie niestety brakuje stacjonarnych sklepów z odpowiednim asortymentem, dlatego polecamy przede wszystkim sklepy internetowe, np.: h2oshop.pl, sunbarrel.pl, swimshop.pl, sporttrend.pl

2 myśli na “Co zabrać na basen? Poradnik dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *