Nauka pływania dla dorosłych – od czego zacząć?

Z naszego doświadczenia wynika, że osoby dorosłe miewają opory przed zapisywaniem się na naukę pływania zupełnie od podstaw. Często wstydzą się, że w wieku 30, 40 czy 50 lat nie opanowali umiejętności swobodnego poruszania się w wodzie, przez co wydaje im się, że na naukę może być już za późno. Nic bardziej mylnego! O ile wiadomo, że dzieciom z reguły łatwiej przychodzi nabywanie nowych umiejętności, to w późniejszym wieku może wymagać to większej ilości pracy, ale nauka pływania dorosłych od podstaw jest nie tylko możliwa, ale przynosi bardzo dobre efekty, a nawet sprawia, że nowi adepci pływania odnajdują swoją pasję.

Nauka pływania dla dorosłych – dlaczego warto?

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że pływanie jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinien posiąść każdy człowiek. Przede wszystkim po to, aby przebywając nad wodą czuć się bezpiecznie. Pływanie jest też jednym z najzdrowszych sportów, pozwalających zadbać o sprawność i utrzymanie szczupłej sylwetki. Wiele osób, gdy opanuje tę umiejętność, próbuje swoich sił w amatorskich zawodach masters oraz dyscyplinach takich, jak swimrun czy triathlon. Obeznanie ze środowiskiem wodnym przydaje się też np. w windsurfingu, nurkowaniu czy żeglarstwie.

Nauka pływania dla dorosłych – indywidualnie czy grupowo?

Jak najskuteczniej nauczyć się pływać: w grupie czy sam na sam z instruktorem? Dostajemy bardzo wiele takich pytań. Odpowiedź zależy w dużej mierze od osoby uczącej się i jest kwestią indywidualną. Zdarza się, że ktoś będąc osobą dorosłą nigdy wcześniej nie miał kontaktu z wodą w większym zbiorniku lub ma za sobą traumatyczne przeżycia związane z topieniem się, które wywołują lęk przed wodą. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest kilka zajęć indywidualnych na początek. Nasi instruktorzy dokładają starań, żeby osoba ucząca się mogła jak najszybciej opanować najważniejsze umiejętności i przejść do grupy.

Czasami potrzeba na to kilku, innym razem kilkunastu zajęć – zależy to od predyspozycji i zaangażowania uczestnika, a także od poziomu, z którego startuje (znacznie łatwiej przebiega ten proces w przypadku osób, które miały styczność z pływaniem w dzieciństwie). Indywidualne lekcje pływania są również dobrym rozwiązaniem dla tych, których grafik nie pozwala na stałe godziny zajęć i potrzebują elastyczności. Treningi indywidualne sprawdzają się też, gdy potrzebujemy spersonalizowanego podejścia, na przykład przed startem w zawodach.

W innych przypadkach polecamy zajęcia w grupie – przede wszystkim dlatego, że atmosfera treningu mobilizuje i sprawia, że staje się on dobrą zabawą. Znajomości nawiązane na torze mogą przerodzić się w prawdziwe przyjaźnie, o czym przekonaliśmy się, trenując wyczynowo przez kilkanaście lat.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co zabrać na basen? Poradnik dla początkujących

Czym się kierować przy wyborze instruktora?

Nauka pływania, jej tempo i skuteczność zależą w największym stopniu od osoby, która będzie nas trenować. Warto zrobić wcześniej rozeznanie, bo powierzamy tej osobie pracę z naszym ciałem, więc ważne, żeby nie był to ktoś przypadkowy. Niestety, zawód trenera pływania nie jest uregulowany i za naukę innych często zabierają się osoby po weekendowym kursie, które same nie potrafią dobrze pływać. Efektem jest utrwalanie złych nawyków w wodzie, co może prowadzić nawet do kontuzji.

Warto zapytać instruktora o doświadczenie. Na pewno plusem będzie przeszłość zawodnicza, bo takie osoby często „wychowały się” w wodzie. W innym przypadku dobrze, jeśli osoba ucząca nas startuje chociaż w zawodach amatorskich, bo trudno mówić o skutecznym przygotowaniu do startów, jeśli samemu nie miało się z nimi styczności. Dobry instruktor zainteresuje się Twoimi ewentualnymi kontuzjami i pomoże dopasować trening do indywidualnych potrzeb.

Nauka pływania i co dalej?

Kiedy opanujesz podstawy, nauczysz się poprawnie oddychać i swobodnie poruszać w wodzie, czas na sprecyzowanie Twoich celów. Czy uczysz się pływać wyłącznie dla siebie, czy może masz w planach starty w zawodach? Czego oczekujesz od zajęć? Nie obawiaj się szczerej rozmowy z trenerem – im więcej o Tobie wie, tym łatwiej będzie mu pomóc Ci osiągnąć wyznaczone cele.

My zachęcamy naszych zawodników do opanowania wszystkich czterech stylów, ponieważ wtedy można powiedzieć, że ktoś potrafi pływać. Wiemy jednak, że część osób potrzebuje treningu pod starty w konkretnych zawodach, np. w swimrunie lub triathlonie, więc w planie treningowym musi zostać ujęte odpowiednie przygotowanie. Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, że skuteczna nauka pływania stanowi punkt wyjścia, a to, jak dalej potoczy się Twoja przygoda z basenem, zależy już od Twoich potrzeb, planów i celów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *