Przejdź do treści

Orientacja na basenie – przewodnik dla początkujących

basen-linki

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś na treningu, w pełnej gotowości czekasz na kolejne zadanie. W skupieniu wsłuchujesz się w słowa trenera, żeby jakoś to zapamiętać i nie spytać za chwilę „co płyniemy?”. Już myślisz, że ogarniasz, a tu nagle słyszysz: „płyniemy tak do 15 metra” albo „w połowie basenu zmieniamy stronę”. Przeszywa cię dreszcz paniki i myślisz sobie: „Skąd mam, u licha, wiedzieć, gdzie jest ten 15 metr”?

Jeśli pływasz już długo, zapewne topografia basenu nie jest ci obca (chociaż może też czegoś nie wiesz, a głupio ci zapytać)? Jednak dla osób stawiających w wodzie pierwsze kroki, wcale nie jest to sprawa oczywista.

Dzisiaj chcemy odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą nurtować początkujących adeptów pływania. Pisząc ten tekst odwołujemy się do wymiarów basenu olimpijskiego – 50 metrowego (i z takiego też dołączamy zdjęcia), ale większość tych zasad ma również zastosowanie w przypadku basenu o długości 25 metrów.

Gdzie jest połowa basenu, a gdzie 15 metr?

Ta wiedza bardzo często przydaje się na treningach, zwłaszcza, jeśli pływamy zmiennym tempem lub różnicujemy styl/rodzaj ćwiczenia na długości jednego basenu.

Aby się zorientować, ile przepłynęliśmy, najłatwiej spojrzeć na „koraliki” (pływaki linowe) zawieszone na linach oddzielających tory. Zwróćmy uwagę na te koloru czerwonego. Na początku każdego toru mamy ich cały rząd; w ten sposób wyznaczona jest strefa nawrotowa (5 metrów).

Następnie, po obu stronach basenu, mamy pojedynczy czerwony koralik – jest on zawieszony w odległości 15 metrów od ściany. Na zawodach jest to odległość, którą można pokonać pod wodą po odbiciu od ściany.

Na środku mamy natomiast cztery czerwone koraliki obok siebie – tutaj mamy połowę długości basenu.

basen-lina

Cztery czerwone pływaki obok siebie wyznaczają połowę długości basenu.

Co oznaczają chorągiewki na basenie?

Po obu stronach basenu są rozwieszone linki z trójkątnymi chorągiewkami (albo jak my je wolimy nazywać – chorągiewkami w kształcie pizzy). Umieszczone są w odległości 5 metrów od ściany i mają za zadanie wskazać osobie płynącej na plecach, że zbliża się do ściany. Doświadczeni grzbieciści wiedzą, ile ruchów mogą zrobić, zanim będą musieli wykonać nawrót.

Na basenie często znajdziemy jeszcze jedną linkę. Jest ona umieszczona po jednej stronie (tam, gdzie słupki startowe) w odległości 15 metrów od linii startu. Sędzia opuszcza ją, aby zatrzymać wyścig, gdy nastąpi awaria aparatury startowej, lub któryś z kibiców wyda dźwięk podobny do startowego, co zawodnicy potraktują jako sygnał do startu.

linka-na-basenie

Na górze: linka falstartowa. Na dole: dwa czerwone koraliki na linie innego koloru wskazują 15 metr.

Przeczytaj również: Co zabrać na basen? Poradnik dla początkujących

Czemu służą oznaczenia na dnie basenu?

Patrząc na dno basenu można dostrzec ciemną linię, zakończoną z obu stron jak litera „T”. Linia wyznacza środek basenu i na treningu pomaga nam trzymać się swojej części toru. Na zawodach stratujący płynąc nad nią wie, że znajduje się idealnie na środku.

Linia toru kończy się i jest dodatkowo zaznaczona linią poprzeczną w odległości 2 metrów od ściany.

basen-linki

Rząd czerwonych pływaków wyznacza 5 metrów. Na górze: linka nawrotowa z trójkątnymi chorągiewkami.

Dlaczego liny na basenie są w różnych kolorach?

Z punktu widzenia amatora jest to raczej ciekawostka, ale być może czasami zastanawiasz się, czemu liny na basenie mają różne kolory.

Jak wspomnieliśmy, czerwone „koraliki” wskazują odległości i dlatego wyróżniają się swoją barwą.

Jeśli chodzi o dominujące kolory na każdej linie, żółty wyznacza dwa środkowe tory, które na zawodach są przeznaczone dla liderów wyścigu. Zielone zamykają dwa skrajne tory, na których płyną najsłabsi zawodnicy; muszą się oni mierzyć z największym falowaniem wody generowanym przez pozostałych. Pozostałe liny bliżej środka są niebieskie.

Dla wszystkich chcących pogłębić wiedzę: aktualne wymogi FINA wraz ze szczegółowymi ilustracjami.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik przyda się początkującym (a może nie tylko) pływakom. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, śmiało komentujcie, a my postaramy się odpowiedzieć. 

Tagi:

4 komentarze do “Orientacja na basenie – przewodnik dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *